Forum drachenfels.nazwa.pl/drachenfels/forum/
Forum Zamku Drachenfels

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
[Strona Główna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Dobre demony ?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum drachenfels.nazwa.pl/drachenfels/forum/ Strona Główna -> Pustkowia Chaosu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy istnieją dobre demony ?
tak
55%
 55%  [ 11 ]
nie
45%
 45%  [ 9 ]
Wszystkich Głosów : 20

Autor Wiadomość
dunoon
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik

PostWysłany: Czw Sie 17, 2006 09:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oburzaliście się na słowo anioł - a po grecku oznacza ono tyle co po prostu "wysłannik, ktoś posłany" - ja uważam, że określenie "anioł" jest nie tyle określeniem natury danego stworzenia, ale raczej jego misji.

Jest sobie demon, który podlega jakiemuś bogu. On go posyła do wykonania konkretnego zadania i wtedy staje się aniołem - to znaczy zostaje wysłannikiem.

A jeżeli chodzi o dobre demony, to chyba cały problem polega na tym, że jesteśmy przywyczajeni do negatywnego rozumienia tego słowa. Ale rozwiązanie nasunie się wtedy, gdy każdy sobie wymyśli definicję tego, czym jest demon.
Jeżeli demonem będzie coś, co służy złemu bóstwu, to rzeczywiście nie ma dobrych demonów. Ale jeżeli demonem będzie coś, co służy bóstwu, wtedy mogą być dobre demony. Trzeba zastanowić się, którą z tych definicji obierzemy jako punkt rozważań, bo na razie cała ta dyskusja przebiega bez ustalenia punktu wspólnego - każdy mówi to, co sobie wymyślił, a nikt nie wyjaśnia, co to jest i to rodzi wszelkie nieporozumienia...

Więc czym dla was w ogóle są demony? - odpowiedź na to będzie równała się odpowiedzi, czy są dobre demony...[/img]

#Altdorf => Silv'aret Dunoon, człowiek, bard
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ckapsel
Mistrz Rycerski
Mistrz Rycerski

PostWysłany: Wto Sie 22, 2006 22:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

e to czy demony maą wolną wole czy nie zależy od boga boguw w worhammeże MG jak ma wizje że są sługami boguw to s jak ma wizje że robią co hcą to tak bendzie każdy MG pszystosowywuje takie żeczy do własnyh potszeb
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
quidamcorvus
Basztowy
Basztowy

PostWysłany: Wto Sie 22, 2006 23:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dunoon napisał:
Więc czym dla was w ogóle są demony? - odpowiedź na to będzie równała się odpowiedzi, czy są dobre demony...[/img]

Dla mnie, Warhammerowe demony są sługami bóstw - niezależnie od natury czy charakteru tych bóstw, dlatego - w mojej rpg-owej demonologi - istnieją zarówno dobre, neutralne, złe oraz praworządne i chaotyczne demony.
Powrót do góry
Monstero
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy

PostWysłany: Nie Sie 27, 2006 01:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Muszę dodać coś od siebie...

Demony "niezależne" nie powinny w większości mieć czegoś takiego jak charakter. Wogóle definiowanie charakteru demona powinno się skończyć na słowie "niepoznawalny".

Istoty tak potężne i odległe od naszego toku myślenia nie powinny podążać jego schematami. Są bardzo wysoko ponad wartościami jak dobro, zło, a motywy którymi się kierują powinny być raczej niezrozumiałe. Laik mógłby nazwać takie zachowanie chaotycznym, ja jednak myślę, że to stanowczo za duże upraszczanie sprawy.
ckapsel
Mistrz Rycerski
Mistrz Rycerski

PostWysłany: Nie Sie 27, 2006 11:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja nadal bende sie upierał że mogą być złe takie jak niewiem Krwiopijec czy dobre nazywane czasem aniołami
Powrót do góry
quidamcorvus
Basztowy
Basztowy

PostWysłany: Nie Sie 27, 2006 20:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monstero napisał:
Muszę dodać coś od siebie...

Demony "niezależne" nie powinny w większości mieć czegoś takiego jak charakter. Wogóle definiowanie charakteru demona powinno się skończyć na słowie "niepoznawalny".

Istoty tak potężne i odległe od naszego toku myślenia nie powinny podążać jego schematami. Są bardzo wysoko ponad wartościami jak dobro, zło, a motywy którymi się kierują powinny być raczej niezrozumiałe. Laik mógłby nazwać takie zachowanie chaotycznym, ja jednak myślę, że to stanowczo za duże upraszczanie sprawy.

Ja rozumiem charakter jako ogólne nastawienie do świata i kolejny współczynnik. W końcu dobry kapłan Shallyi i dobry elfi myśliwy to będą dwie zupełnie różne osoby, których poglądy na świąt będą się różniły. Ale już określenie ich charakteru pozwoli nam zamknąc je w pewnych ramkach.
I zgadzam się jest to uproszczonie, ale w RPG MG musi wiele rzeczy upraszczac.
Powrót do góry
Monstero
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy

PostWysłany: Nie Sie 27, 2006 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uproszczenia, uproszczenia...

A moze zamiast charakterów stosować pewien zbiór zasad którymi się dana istota kieruje. Trochę komplikuje to sprawę ale na dłuższą metę bardzo ułatwia grę. Dzięki temu unikamy stereotypów, demony są ciekawsze.

Ja nie stosuję charakterów w WFRP. Zamiast tego wszystko załatwia psychologia danej postaci/demona/czegokolwiek innego.
dunoon
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik

PostWysłany: Wto Wrz 05, 2006 14:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ale chyba to, jaki demony (słudzy bogów) mają charakter lub zbiór zasad moralno-etycznych zależy przede wszystkim od bóstwa, któremu służą, lub któremu są poddane. Według mnie, demon dobrego bóstwa, będzie się zachowywał tak jak jego opiekun, a demon khorne'a będzie zabijał wszystko co się rusza...

Może to nie będzie dobre porównanie, ale to jest coś na wzór relacji rodzic-dziecko: będzie ono wiedziało tyle, ile wpoi mu rodzic... chociaż nie do końca, ale w takim uproszczeniu tak bym to przedstawił...

Powrót do góry
Monstero
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy

PostWysłany: Sro Wrz 06, 2006 17:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie. Mi chodziło właśnie o zatsępowanie czegoś takiego jak "charakter" zbiorem zasad moralno-etycznych. I to jeśli nie w przypadku wszystkich istot to przynajmniej w przypadku demonów. Dzięki temu unikamy schematowości...
dunoon
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik

PostWysłany: Sro Wrz 06, 2006 20:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedźna pewne problemy przynosi kolejne. Cięzko jest zamknąć sposoby myślenia i postępowania ludzi w pięciu charakterach, ale z drugiej strony można też znaleźć "wspólny mianownik" dla każdej osoby posiadającej ten sam charakter.

To nie jest prosto powiedzieć, czy ten system charakterów, który jest używany w Warhammerze jest najlepszy. W pewnym sensie ten używany w AD&D jest trochę bardziej rozwinięty, bo porusza dwa aspekty postępowania człowieka - wobec drugiego człowieka jako takiego oraz jednocześnie wobec całej społeczności jako takiej.

No ale wracając do tematu - jeżeli np. demon będzie robił coś, co w przypadku czynienia tego przez człowieka byloby nazwane dobrym czynem, to wtedy bedzie nazwany dobym demonem.

Sądzę, że cały problem w tej dyskusji leży w tym, że za demony uważane są złe stworzenia. Jak już pisałem wcześniej, jeżeli za demony uważać będziemy po prostu sługi bóstw, to nie będzie żadnego problemu z dobrymi demonami.

Powrót do góry
gregovius
Przepatrywacz
Przepatrywacz

PostWysłany: Pią Wrz 08, 2006 15:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tu właśnie tkwi rozwiązanie tej sprawy. To ludzie oceniają jekie demony są dober a jekie złe. No a jeśli w pewnej przygodzie powiedzmy jakiś "zły" demon zacznie pomagać naszej drużynie to co oni mogą o nim pomyśleć? (Załużmy że nie będzie pokazywać swego prawdziwego oblicza.) Co uczynić z takim demonem?

Tak czy inaczej tzw. dobre demony istnieją naprawde, tak samo jak demony neutralne, złe czy chaotyczne. śa to byty, które wypełniaja wole swojego boga, są ich posłańcami i ogniwami w porozumieniu z ludzmi i innymi bogami.

A tak na boku, ostatnio miałem sposobność podróżowania z demonem Ranalda kotem, który niedość że był wygadany to jeszcze chciał wszystko kraść.

Pozdro dla wszystkich
Powrót do góry
lordbunio
Odźwierny
Odźwierny

PostWysłany: Pią Wrz 08, 2006 17:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W moim świecie warhammera to wiara tworzy takie byty jak demony. Bo dla mnie chaos jest esencją z której można stworzyć wszystko. Co za tym idzie demon jest zły bo powstał z tego co tkwi w człowieku... ze strachu przed ciemnością i nieznanym. Zatem według tego dobrych demonów nie ma. Ale wprowadziłem anioły... Wink to są według wiary ludzi istoty służące "dobrym" bogą. I ogólnie wystarczy się wzorować na wizerunku naszego anioła. To jest wd. mnie "dobry" demon.

Peace.
Powrót do góry
Monstero
Starszy Prochowy
Starszy Prochowy

PostWysłany: Pią Wrz 08, 2006 19:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O! I tak też można, pomysł ciekawy, aczkolwiek wolę swoje rozwiązania.
Łupina
Strażnik
Strażnik

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2007 22:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciężko wypowiadać sie na ten temat. Demon kojaży nam sie głównie ze zlymi cechami.Mysle ze gdybym byl takim ULRYKIEM niewzywal bym demona lecz jakiegos dobrego ducha bądż cos w tym guscie. Moze zeczywiscie istnieja dobre demony lecz ciężko je okreslić dobrymi poniewaz sa podporządkowane swoim panom.Robia to co muszą choc wątpie ze tylko z przymusu zabijają.Wezmy takiego KRWIOPIJCA gdyby jego pan kazal by mu byc wielkodusznym spelnil by rozkaz.

WĄTPIĘ!!!
Powrót do góry
Cranmer
Graf
Graf

PostWysłany: Czw Kwi 19, 2007 22:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do przedmówcy: przywołany demon ma w zwyczaju zawieranie układu z demonologie...układu który jest dla niego korzystny...wykona zadanie ale w zamian coś otrzyma..na przykład jego duszę.

Każdy demon odzwierciedla nautrę bóstwa któremu służy, takie jest moje zdanie, demony Khorna będą brutalne, żądne krwi itd. demony Tzeencha władają magią, Nurgla roznoszą zarazy itp. Tak więc zakładajac, że dobre bóstwa (jak dobrze wiemy zajmujące tą samą otchłań co bóstwa chaosu) mogą powoływac do istnienia istoty będące ich odbiciem.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum drachenfels.nazwa.pl/drachenfels/forum/ Strona Główna -> Pustkowia Chaosu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

Skocz do: